Stadion im. Edwarda Szymkowiaka

Stadion Polonii Bytom zlokalizowany jest w pobliżu Śródmieścia, przy ul. Olimpijskiej 2 w Bytomiu. Patronem obiektu jest Edward Szymkowiak – wieloletni bramkarz Polonii i legenda naszego klubu.

Historia obecnego stadionu Polonii sięga roku 1929, kiedy to Bytom zarządzany był przez niemiecką administrację. W okresie przedwojennym obiekt nosił nazwę feldmarszałka oraz prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga. W tym okresie był on areną kilku spotkań reprezentacji Śląska Niemieckiego i Śląska Polskiego.

stadion_1_1

Zdjęcie lotnicze z 1938r.

Największą widownię na stadionie przy Olimpijskiej, około 60000 widzów, skupiło spotkanie Polonia Bytom – Schalke 04 w 1965 roku w ramach rozgrywek o Puchar Intertoto.

W latach 2007 – 2008 stadion przeszedł gruntowną renowację dostosowującą go do wymogów licencyjnych PZPN.

Obecnie wymiary płyty boiska wynoszą 105 na 78 metrów. Na stadionie zamontowano nowoczesne oświetlenie o mocy 1840 luksów oraz system podgrzewania murawy. Na jesień 2008 roku zakończono budowę zadaszenia na głównej trybunie. W sezonie 2013/2014 pojemność stadionu wynosi 2000 miejsc siedzących (1300 na głównej trybunie, 500 na sektorze I-szym oraz 200 w sektorze gości).

stadionnowe

Obecny wygląd stadionu

Na stadionie znajdują się łącznie cztery kasy biletowe. Dwie umiejscowione są od strony ul. Olimpijskiej, zlokalizowane przy budynku klubowym. Od strony ul. Piłkarskiej znajdują się natomiast kolejne dwie kasy biletowe.

Kasy biletowe otwarte są zawsze na dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania. W obrębie stadionu znajduje się także budynek klubowy oraz nowoczesny kontener socjalny pełniący funkcję szatni oraz miejsca przeprowadzania konferencji pomeczowych.

W pobliżu stadionu znajduje się boisko treningowe ze sztuczną murawą oraz hala sportowa dżudoków Czarnych Bytom wraz z hotelem dla gości.

rzut_stadionu_1000

Obecnie  drużyna Polonii rozgrywa swoje spotkania na Stadionie Miejskim w Bytomiu przy ul. Frycza-Modrzewskiego 3, a częściowo wyłączony z użytku stadion przy Olimpijskiej wykorzystywany jest do rozgrywania meczów sparingowych oraz do treningów na płycie boiska.

Wszystkie filmy

bydziehaja.pl

Miejsce na twoją reklamę