PP: Polonia Bytom – Gwarek Tarnowskie Góry 1:2 (1:1)

W spotkaniu II rundy Pucharu Polski, Podokręgu Bytom, rozegranym na stadionie im. Edwarda Szymkowiaka o godzinie 17:30, Polonia Bytom przegrała z Gwarkiem Tarnowskie Góry 1:2 (1:1).

Spotkania w Pucharze Polski, Podokręgu Bytom to dla Polonii świetna okazja do dania szansy wyróżniającym się zawodnikom akademii BS. Każdy mecz w seniorskiej piłce, tym bardziej gdzie rywalem jest drużyna grająca na tym samym szczeblu rozgrywkowym, to wartość dodana w rozwoju piłkarskim.

W środowe popołudnie trener Kamil Rakoczy skorzystał z tego przywileju i zdecydował, że z Gwarkiem zagrają zarówno członkowie pierwszego zespołu jak i młodzieżowcy. Nadzieje podgrzał mecz I rundy rozgrywek, w których zespół złożony w całości z młodzieżowców pokonał Iskrę Połomia 5:2. Spotkanie z Gwarkiem było więc nagrodą dla tych, którzy na ten awans zapracowali.

Od pierwszych minut Polonia przejęła inicjatywę i grą skrzydłami napierała w pole karne gości. Zwłaszcza z prawej strony mecz dynamicznie rozpoczął Patryk Pośpiech, który w 8′ minucie pomknął prawą stroną boiska, silnie zacentrował w pole karne, lecz żaden z jego partnerów nie zdołał ,,dostawić” nogi by wykończyć akcję, choć najbliżej tego był Denis Bardl. Gwarek nie zamierzał bezczynnie przyglądać się poczynaniom niebiesko-czerwonych. W 11′ minucie piłkę na własnej połowie stracił Szczypiński, ta trafiła pod nogi Bętkowskiego, który stanął ,,oko w oko” z Dawidem Gargaszem. Golkiper Polonii zachował spokój i zdołał wybronić płaski strzał zawodnika z Tarnowskich Gór.

W 18′ minucie gospodarze dopięli swego i udokumentowali przewagę z pierwszych minut. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Patryk Pośpiech, w polu karnym głową futbolówkę zgrał Czajkowski a lis pola karnego – Marcin Lachowski, z najbliższej odległości wpakował ją do siatki.  Na odpowiedź gości nie trzeba było jednak długo czekać. Lewą stroną pomknął Sebastian Dworaczek, w polu karnym zwodem przełożył piłkę na prawą nogę i uderzył po krótkim rogu. Pech chciał, że ta trafiła jeszcze w bark Czajkowskiego, myląc kompletnie Dawida Gargasza. Szybka wymiana ciosów, po której tempo meczu nieco siadło. Poloniści próbowali raz lewą, raz prawą stroną boiska, jednak w każdej z akcji brakowało ostatniego podania, które otworzyłoby drogę do bramki. Bliżej szczęścia byli z kolei goście, za sprawą, których w 36′ minucie piłka trafiła w słupek. Aktywny tego dnia Dworaczek dośrodkował z lewej strony na głowę Patryka Joachima, któremu centymetrów zabrakło do zdobycia gola.

Na drugą część gry Polonia przeprowadziła w przerwie jedną zmianę wewnątrz młodzieżowców. Za Kamila Szczypińskiego pojawił się Kamil Wójcik. Obraz gry niespecjalnie się zmienił. Skrzydłami ,,szarpał” Pośpiech a w 55 minucie po indywidualne akcji lewą stroną, piłka po jego strzale minimalnie minęła poprzeczkę. Poloniści zagrożenie głównie stwarzali przy stałych fragmentach gry. Goście z kolei nieco cofnięci czekali na swoją okazję i po niespełna 20 minutach drugiej połowy dopięli swego. Piłkę na 18. metrze stracił Kajetan Frankowski, dopadł do niej Kacper Joachim i płaskim strzałem przy słupku nie dał szans Gargaszowi.

Z biegem czasu trener Rakoczy dokonywał zmian w składzie, na boisku pojawiali się kolejni młodzieżowcy, którzy niestety nie byli już w stanie zmienić obrazu gry, mimo stwarzanych szans. Najgroźniej pod bramką Wiśniewskiego było w doliczonym czasie gry kiedy piłkę w polu karnym sprytnie przyjął Denis Bardl i bez zastanowienia uderzył wolejem, ale piłka minimalnie minęła poprzeczkę.

Polonia odpadła z rozgrywek, lecz mimo porażki, spotkanie z Gwarkiem dla młodzieżowców akademii BS Polonia możemy zapisać na konto kolejnego doświadczenia w seniorskiej piłce nożnej.

Polonia Bytom – Gwarek Tarnowskie Góry 1:2 (1:1)

Bramki: Lachowski 18′ – Dworaczek 20′, Joachim 64′

Żółte kartki: Lachowski, Czajkowski (Polonia)

Polonia Bytom: Gargasz – Kozicki (79′ Sojka), Czajkowski, Radkiewicz, Frankowski – Wuwer (68′ Czarnecki), Pośpiech (65′ Dzikiewicz), Szczypiński (46′ Wójcik), Lachowski, Ochwat (77′ Piontek) – Bardl.

Gwarek: Wiśniewski – Dyląg, Joszko (70′ Barbus), Kołodziej, Obuchowski – Siwek, Timochina, Dworaczek (46′ K. Joachim), Bętkowski (90′ Stosiek), Pipia (84′ Ptak) – P. Joachim (90′ Gryc).