Udane debiuty w Polonii Bytom. Odra Opole – Polonia Bytom 0:2 (0:1)

Od prestiżowego zwycięstwa nad pierwszoligową Odrą Opole rozpoczęła swój cykl letnich meczów kontrolnych drużyna Polonii Bytom. Prowadzeni po raz pierwszy pod wodzą trenera Ryszarda Wieczorka bytomianie pokonali po bardzo dobrym w ich wykonaniu meczu reprezentanta Fortuna 1. Ligi 2:0 (1:0) po bramkach Dawida Wolnego oraz Lucjana Zielińskiego.

Meczem w Opolu zespół Polonii Bytom rozpoczął krótki okres letnich meczów kontrolnych. Dla zespołu z trenera Piotra Plewni konfrontacja z bytomianami była natomiast przedostatnią możliwością sprawdzenia się na tle przeciwnika przed rozpoczęciem zmagań ligowych. Zupełnie inaczej sprawa miała się z Polonistami, którzy dopiero co zakończyli swój pierwszy tydzień treningów po urlopach. Różnicy na etapach przygotowań, a także rozgrywek, w których obie drużyny występują na co dzień, na obiekcie przy ul. Oleskiej w Opolu nie było w piątkowe przedpołudnie widać. Nasza drużyna zagrała bardzo dobre spotkanie i zasłużenie okazała się lepszą, niż występująca w Fortuna 1. Lidze Odra.

W zespole niebiesko-czerwonych z Bytomia spotkanie rozpoczęła dwójka testowanych młodzieżowców. Pomiędzy słupkami drogi do bramki Polonii strzegł Eryk Mirus (ostatnio Pogoń Grodzisk Mazowiecki), a jednym z trójki środkowych obrońców tego dnia był Jakub Góralczyk (ostatnio rezerwy Cracovii). To właśnie ten drugi zawodnik mógł już w 3′ minucie spotkania otworzyć wynik spotkania. Młody stoper wyskakując w polu karnym rywala do adresowanej do młodego obrońcy podania przez Patryka Stefańskiego, nieznacznie pomylił się przy strzale. W odpowiedzi lewą stroną gospodarzy, w dogodnej sytuacji znalazł się Słowak Bernard Petrak, ale jego strzał na szczęście dla gości również okazał się minimalnie niecelny. W kolejnych minutach obie drużyny stworzyły sobie jeszcze po jednej sytuacji bramkowej, jednak zarówno strzał Maksymiliana Tkocza, jak i Krzysztofa Hałgasa, można było zaliczyć jako uderzenie niezmierzające w światło bramki. Uwidaczniająca się przewaga naszej drużyny znalazła swoje potwierdzenie w bramce z 37′ minuty spotkania. Grający jako jeden z trójki ofensywnych zawodników Michał Nagrodzki posłał podanie do wbiegającego pole karne Dawida Wolnego, a napastnik Polonii precyzyjnym strzałem w wewnętrzną część bocznej siatki wyprowadził nasz zespół na prowadzenie. Umiarkowana radość strzelca pierwszego w tym okresie przygotowawczym trafienia dla bytomian wynikała z tego, iż w przeszłości Dawid reprezentował barwy właśnie opolskiego klubu. Nasz napastnik mógł upolować jeszcze pod koniec pierwszej połowy dublet, jednak piłka po uderzeniu z dystansu Dawida nieznacznie minęła poprzeczkę bramki gospodarzy.

Drugą połowę przyjezdni otworzyli bramką podwyższającą wynik spotkania. Akcję, w którą rozpoczął w środku pola Orest Tkaczuk skutecznie wykończyła dwójka nowych zawodników Polonii. Wbiegając pod linię pola karnego Ukrainiec podał futbolówkę na lewą stronę do Łukasza Zejdlera, a ten nie namyślając się długo skierował ją wzdłuż bramki do nadbiegającego Lucjana Zielińskiego. Były zawodnik MKS-u Kluczbork skutecznie wpakował piłkę do bramki i mógł się cieszyć ze swojego premierowego gola w debiucie. Parę minut później przed dogodną sytuacją stanęli gospodarze, lecz skuteczna interwencja Szymona Gniełki na przedpolu uchroniła nasz zespół od utraty gola. Druga część gry była znacznie spokojniejsza jeśli chodzi o tempo gry, a prowadzeni przez Ryszarda Wieczorka drużyna gości skutecznie panowała nad rozwojem sytuacji na boisku. W 75′ minucie Zieliński wyłuskał w polu karnym rywali piłkę i wycofał ją do Łukasza Piontka. Strzał młodzieżowca odbity jeszcze od pleców zawodnika Odry dał naszej drużynie rzut rożny. Następstwem tego znów akcja nowych graczy Polonii mogła dać nam trzeciego gola. Do dośrodkowanej przez Tomasza Gajdy piłki z rzutu rożnego zdecydowanie najwyżej wyskoczył Rusłan Zubkow, jednak Artur Haluch skuteczną paradą uchronił swój zespół od utraty gola. Gajda bliski bramki był również w 82′ minucie wykonując tym razem rzut wolny, ale jego strzał wyłapał skutecznie bramkarz Odry. Gospodarze w drugiej połowie nie byli w stanie skutecznie zagrozić dobrze zorganizowanym Polonistom. Najbliżej gola byli oni w 86′ minucie, kiedy to Stanisław Hrebeń strzałem z dystansu posłał piłkę obok słupka.

Ważne zwycięstwo na początek letnich przygotowań dodatkowo umotywowało naszą drużynę na kolejne dni ciężkiej pracy. Mecz w Opolu pokazał, jak bardzo wyrównaną kadrą możemy się obecnie pochwalić. Walka o wyjściowy skład naszej drużyny na rozpoczynający się za niespełna miesiąc sezon, powinna być niezwykle ciekawa w kolejnych tygodniach treningów. W najbliższą sobotę drugi tydzień letniego okresu przygotowawczego zakończy mecz kontrolny z Rozwojem Katowice.

SPARING: 8 lipca 2022r, godz. 11:00, ul. Oleska 51, stadion Odry Opole

Odra Opole S.A. – BS Polonia Bytom 0:2 (0:1)

bramka: 37′ Dawid Wolny, 51′ Lucjan Zieliński

Składy:

Odra: Kalinowski (46′ Haluch) – Owsiak, Kamiński (46′ Kostrzycki), Tkocz (46′ Kędziora), Drescher – Urbańczyk (46′ Łabojko), Hreben, Petrak (46′ Klimek), Klec (46′ Mikinic), Łapiński – Guzdek (46′ Marzec). Trener: Piotr Plewnia.

Polonia: Mirus (46′ Gniełka) – Góralczyk (46′ Maj), Bedronka (68′ Radkiewicz), Radkiewicz (46′ Zubkow) – Andrzejczak (46′ Budzik), Konieczny (46′ Wuwer), Krzemień (46′ Gajda), Hałgas (46′ Zejdler) – Stefański (46′ Piontek), Wolny (46′ Tkaczuk), Nagrodzki (46′ Zieliński). Trener: Ryszard Wieczorek.

Sędzia główny: Mateusz Wąsiak (Kluczbork)