Rozgrywki o Puchar Karla Rappana (Intertoto)

SEZON 1963/1964

Po zajęciu pierwszego miejsca w grupie Polonia spotkała się w 1/8 finału z genueńską Sampdorią. Mecz odbył się na stadionie rywala, a oglądało go pięć tysięcy ludzi. W 18 minucie Jan Liberda otrzymał podanie od Pogrzeby i zdobył bramkę, a sześć minut później kapitan Polonii dośrodkował piłkę, co wykorzystał Pogrzeba i pokonał Franco Sattolo. W drugiej połowie genueńczycy próbowali jeszcze odrobić straty, ale wynik do końca meczu nie uległ zmianie i Polonia zwyciężyła 2:0.

10 listopada w Bytomiu odbyło się spotkanie rewanżowe. Oglądało je 20 tysięcy widzów, a Polonia obroniła przewagę remisując 1:1. Bramkę dla bytomian strzelił z rzutu karnego Norbert Pogrzeba w 36 minucie, a w 40 wyrównał Maryan Wisnieski, który po meczu powiedział: Gra Polonii była bezwzględnie lepsza niż w Genui. Odrobienie strat z pierwszego spotkania, które planowaliśmy w drodza do Bytomia przerastało nasze możliwości. Sądzę, że nawet dużo lepsze od Sampdorii zespoły nie wygrałyby wczoraj z waszą drużyną. Drużyna polska była chwalona również przez innych członków Sampdorii oraz włoskich dziennikarzy. Wiosną następnego roku w ćwierćfinale drużyna spotkała się w dwumeczu z Örgryte Göteborg. Pierwsza część miała miejsce w Szwecji, a cztery tysiące osób było świadkami wysokiego zwycięstwa bytomian. Polonia w pierwszej połowie przeważała, dzięki czemu strzeliła trzy bramki. W drugiej połowie Örgryte próbowało odrabiać straty, jednak to polska drużyna zdobyła kolejną bramkę. Po tym wydarzeniu Szwedzi zrezygnowali z obrony i zaczęli atakować całą drużyną. Poskutkowało to golem Rolfa Wetterlinda w 74 minucie, jednak dalsza ich gra taką taktyką przyniosła stratę w postaci trzech bramek. Szwedzka prasa pisała o bytomskiej drużynie w samych superlatywach. Najbardziej chwalony był Jan Liberda, o którym Göteborgs-Posten napisał, że jest lepszy od Ferenca Puskása.

Na mecz rewanżowy w Bytomiu przyszło 15 tysięcy widzów. W pierwszej połowie Polonia strzeliła dwie bramki. W drugiej Gerhardt Lukoszczyk znalazł się w 60 minucie z piłką z przodu – na wyjątkowej dla siebie pozycji. Podał do Banasia, po chwili otrzymał piłkę z powrotem i strzelił celnie. Z przewagą dziewięciu bramek Polonia pozwoliła sobie na rozluźnienie, przez co Szwedzi strzelili dwie bramki i mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla bytomian. Półfinał został nazwany przez prasę polskim, ponieważ do walki w nim stanęła Polonia i Odra Opole. Pierwszy mecz rozegrany został w Bytomiu. Z Opola i okolic przyjechało 10 tysięcy kibiców i stanowili oni połowę całej widowni. W 41 minucie Szymkowiak obronił strzał słabo pilnowanego dotychczas Zaczyńskiego, a ten dobił piłkę, zdobył bramkę i do przerwy Polonia przegrywała jednym golem. W 63 minucie po kilku podaniach z pierwszej piłki Liberda wyrównał, a w 79 Pogrzeba uzyskał kolejnego gola i mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy.

Drugi mecz półfinału odbył się na wypełnionym do ostatniego miejsca Stadionie Miejskim w Opolu. W spotkaniu nie padły bramki, a bardzo dobrze zagrał Edward Szymkowiak, który wielokrotnie wybronił trudne strzały opolan. W 61 minucie Wieczorek zderzył się z Jarkiem, złamał nogę i został zniesiony z boiska. Polonia zakończyła mecz w dziesiątkę, ale zremisowała i awansowała do finału.

Finał odbył się w Wiedniu na stadionie Hohe Warte. Spotkanie oglądało 4000 widzów, a wśród nich cała drużyna Realu Madryt, ponieważ następnego dnia na wiedeńskim Praterstadionie odbył się również finał Pucharu Europy, w którym madryccy piłkarze grali z Interem Mediolan. Polonia stworzyła wiele szans bramkowych w tym meczu, jednak bardzo dobrze bronił słowacki bramkarz Peter Fülle. W 57 minucie Adolf Scherer otrzymał piłkę, przebiegł z nią kilka kroków i z 25 metrów strzelił przy ziemi w prawy róg bramki bytomian, czym zdobył jedyny gol w tym meczu. Po spotkaniu Alfredo Di Stéfano powiedział, że Polonia przegrała przez brak mocnych nerwów i rutyny, jednak zaznaczył, że polscy piłkarze bardzo mu sie podobali.

Rozgrywki grupowe
M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Polonia Bytom 2 3 1 17 10 7
2. FK Crvena Zvezda Belgrad 3 1 2 15 15 7
3. Vorvärts Berlin 1 3 2 10 9 5
4. Jednota Trenčín 2 1 3 7 15 5

 

1. runda
  • 13.10.1963 Sampdoria – Polonia Bytom 0:2 (0:2) Jan Liberda 18′, Norbert Pogrzeba 24′
  • 10.11.1963 Polonia Bytom – Sampdoria 1:1 (1:1) Norbert Pogrzeba 36′ (karny) – Maryan Wisnieski 40′
Ćwierćfinał
  • 25.03.1964 Örgryte Göteborg – Polonia Bytom 1:7 (0:3) Wetterlind 74′ – Norbert Pogrzeba 15′, Jan Banaś 20′, Jan Liberda 39′ 82′ 88′, Jerzy Jóźwiak 68′ 89′
  • 01.04.1964 Polonia Bytom – Örgryte Göteborg 3:2 (2:0) Jerzy Jóźwiak 16′, Norbert Pogrzeba 31′, Gerhardt Lukoszczyk 60′ – Söderberg 71′, Simonsson 80′
Półfinał
  • 22.04.1964 Polonia Bytom – Odra Opole 2:1 (0:1) Żaczyński 41′ – Jan Liberda 63′, Norbert Pogrzeba 79′
  • 07.05.1964 Odra Opole – Polonia Bytom 0:0 (0:0)
Finał

26 maja 1964
Slovnaft Bratysława 1:0 Polonia Bytom
Hohe Warte, Wiedeń
Widzów: 4000
Sędzia: Paul Schiller (Austria)
Adolf Scherer 57′

Slovnaft: Peter Fülle, Milan Hrica, Vladimír Weiss, Jan Feriančík, Gustáv Mráz, Titus Buberník, Kazimír Gajdoš, Adolf Scherer, Eduard Gáborík, Michal Medviď, Milan Dolinský

Polonia: Edward Szymkowiak, Jan Dymarczyk, Walter Winkler, Bogusław Widawski, Paweł Orzechowski, Ryszard Grzegorczyk, Jan Banaś, Gerhardt Łukoszczyk, Norbert Pogrzeba, Jan Liberda, Jerzy Jóźwiak

1965a43_d

SEZON 1964/1965

Polonia zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach grupowych i w ćwierćfinale walczyła z SC Karl-Marx-Stadt. Przed pierwszym meczem uchodziła za zdecydowanego faworyta. Spotkanie odbyło się w Karl-Marx-Stadt i oglądało je 10 tysięcy widzów. Drużyna grała bardzo słabo i przegrała 0:2. Katowicki Sport nazwał Liberdę, Grzegorczyka i Banasia statystami i mocno skrytykował ich grę. Rewanż w Bytomiu oglądany przez 14 tysięcy kibiców rozpoczął się częstymi atakami polonistów, jednak przez całą pierwszą połowę uzyskali oni tylko jedną bramkę. Spowodowane to było dobrą grą obrońców niemieckich, którzy przejmowali większość górnych podań bytomian. Na początku drugiej połowy drugą bramkę zdobył Liberda, a po 9 minutach Banaś z podania Pogrzeby uzyskał kolejny gol dla Polonii. Po tym wydarzeniu piłkarze Karl-Marx-Stadt zaczęli tracić nerwy – minutę po bramce Erler kopnął Pogrzebę, a zrewanżował mu się Jóźwiak i obaj zostali usunięci z boiska. W 67 minucie na polu karnym rywali znów Pogrzeba został sfaulowany – tym razem przez Hüttnera. Rzut karny wykorzystał Liberda i Polonia prowadziła 4:0. W 69 minucie ten sam Hüttner wykonywał rzut wolny i zdobył jedyną bramkę dla Niemców w tym meczu.

W półfinale Polonia wylosowała RFC de Liège. Pierwszy mecz odbył się w Belgii. Drużyna walońska zagrała bardzo dobrze i dzięki Edwardowi Szymkowiakowi bytomianie przegrali tylko jedną bramką.Rewanż w Bytomiu oglądało 12 tysięcy osób. W pierwszej połowie nie padły żadne bramki, a pod jej koniec Walter Winkler doznał kontuzji i musiał opuścić boisko i od początku drugiej części zastąpił go Gulba. Belgowie zaatakowali skutecznie tuż po przewie i strzałem z 25 metrów Szymkowiaka pokonał Latamene. Od tego momentu drużyna polska częściej atakowała i w 51 minucie przyniosło to efekt w postaci bramki Liberdy. Później w 62 minucie stan dwumeczu wyrównał Pogrzeba i w 74 minucie ten sam zawodnik wyprowadził Polonię na prowadzenie. Wynik nie zmienił się do końca spotkania i drużyna bytomska drugi raz z rzędu awansowała do finału Pucharu Lata.

Pierwszy mecz finału rozegrany został na Stadionie Centralnym w Lipsku. Poloniści przyjechali z niedysponowanym Szymkowiakiem, który w meczu ligowym z Unią Racibórz nabawił się kontuzji. Zastąpił go rezerwowy bramkarz – Szczęsny. Rywale – drużyna SC Lipsk mieli być agresywnie kryci, a poloniści mieli zwalniać grę i kontratakować. W pierwszych minutach piłkarze bytomscy wypełniali swoje zadania, ale w 18 minucie Engelhardt podał do Frenzla, a ten strzelił z kilku metrów i zdobył bramkę. Drugą bramkę Niemcy zdobyli po błędzie Szczęsnego, który wybiegł z bramki, co wykorzystał Franke kierując piłkę do pustej bramki. Zatrzymał ją rękoma Winkler, za co sędzia jugosłowiański Branko Tesanic podyktował rzut karny, który wykorzystał Trölitsch. Ostatni gol w meczu strzelił stoper niemieckiej drużyny Giessner.

Rewanżowe spotkanie rozegrane zostało w Bytomiu. Na stadion udało się 20 tysięcy widzów, a mecz sędziował sędzia Heimann ze Szwajcarii. Przez pierwsze dwadzieścia minut obrona bytomska popełniła dwa poważne błędy. Najpierw Engelhardt znalazł się sam na sam z Szymkowiakiem, kilka minut później Franke był bliski zdobycia bramki, ale bez konsekwencji. W 20 minucie Löwe ograł Winklera i strzelił gol dla Niemców. Trzy minuty później Banaś trafił piłką Franke na polu karnym i tak padła pierwsza bramka dla Polonii. W 32 minucie Liberda został sfaulowany na polu karnym przez Giessnera, a rzut karny wykorzystał Grzegorczyk. Na cztery minuty przed przerwą Jóźwiak podwyższył prowadzenie bytomian na 3:1. Na początku drugiej połowy gra się wyrównała. W 70 minucie Grzegorczyk rozegrał szybką akcję, podał do Banasia, a ten doprowadził do stanu remisowego. W ostatnich minutach SC Lipsk próbowało jeszcze rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść, jednak w 88 minucie Pogrzeba przejął dośrodkowanie Banasia i strzelił piątą bramkę dla Polonii. Kilkanaście sekund przed końcem jeszcze Szymkowiak uchronił bytomian przed stratą gola i po chwili spotkanie się zakończyło.

Grupa C3
M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Polonia Bytom 3 1 2 18 6 7
2. RC Lens 3 1 2 15 9 7
3. Schalke 04 Gelsenkirchen 3 1 2 10 12 7
4. Degerfors IF 1 1 4 4 20 3

 

Ćwierćfinał
  • 17.03.1965 SC Karl-Marx-Stadt – Polonia Bytom 2:0 (1:0) Erler 23′, Steinmann 63′
  • 24.03.1965 Polonia Bytom – SC Karl-Marx-Stadt 4:1 (1:0) Jóźwiak 13′, Liberda 46′, Banaś 55′, Liberda 67′ (karny) – Hüttner 69′
Półfinał
  • 21.04.1965 RFC de Liège – Polonia Bytom 1:0 (1:0) Wegria 35′
  • 28.04.1965 Polonia Bytom – RFC de Liège 3:1 (0:0) Jan Liberda 51′, Norbert Pogrzeba 62′, Norbert Pogrzeba 74′ – Latamene 46′
Finał

9 czerwca 1965
SC Lipsk 3:0 Polonia Bytom
Zentralstadion
Widzów: 10000
Sędzia: Tesanic (Jugosławia)
Frenzel 18′
Trölitsch 48′ (karny)
Giessner 75′

SC Lipsk: Weigang, Faber, Giessner, Geisler, Trojan, Nauman, Engelhardt, Trölitsch, Frenzel, Franke, Löwe

Polonia: Szczęsny, Józef Dymarczyk, Walter Winkler (opuścił boisko w 77′), Zygmunt Anczok, Bogusław Widawski, Ryszard Grzegorczyk, Jan Banaś, Gerhardt Lukoszczyk, Norbert Pogrzeba, Jan Liberda, Jerzy Jóźwiak

16 czerwca 1965
Polonia Bytom 5:1 SC Lipsk
Stadion Miejski
Widzów: 30000
Sędzia: Heymann (Szwajcaria)
Löwe 20′
Franke Bramka 23′ (samobójczy)
Ryszard Grzegorczyk 32′ (karny)
Jóźwiak 41′
Banas 70′
Norbert Pogrzeba 88′

Polonia: Edward Szymkowiak – Józef Dymarczyk, Paweł Orzechowski, Walter Winkler, Zygmunt Anczok – Gerhardt Lukoszczyk, Ryszard Grzegorczyk – Jan Banaś, Norbert Pogrzeba, Jan Liberda, Jerzy Jóźwiak

SC Lipsk: Weigang – Faber, Giessner, Geisler – Trojan, Naumann – Engelhardt, Trölitsch, Frenzel, Franke, Löwe

Polonia Bytom zdobyła Puchar Rappana 1964/1965

SEZON 1966/1967
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
IFK Norrköping 5:1(4:0) Polonia Bytom (Krasucki)
Polonia Bytom 0:0 Dynamo Drezno
Spartak Hradec Králové 0:0 Polonia Bytom
Polonia Bytom (Lukoszczyk, Liberda, Krasucki) 3:1(1:1) IFK Norrköping
Dynamo Drezno 7:1(3:0) Polonia Bytom (Marcinkowski)
Polonia Bytom 0:0 Spartak Hradec Králové

 

M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. IFK Norrköping 4 0 2 17 10 8
2. Dynamo Drezno 3 1 2 13 7 7
3. Polonia Bytom 1 3 2 5 13 5
4. Spartak Hradec Králové 1 2 3 3 8 1

 

ROK 1967
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Grasshoppers Zurych 1:4(0:1) Polonia Bytom (Liberda x2, Jóźwiak, Winkler)
Elfsborg Boras 1:2(1:2)

Polonia Bytom (Musiał, Jóźwiak)

Polonia Bytom (Banaś, Bajger) 2:1(2:1) Werder Brema
Werder Brema 2:0(1:0) Polonia Bytom
Polonia Bytom (Jóźwiak x2, Musiał) 3:0(2:0) Elfsborg Boras
Polonia Bytom (Banaś x2, Musiał x2, sam.) 5:1(2:1) Grasshoppers Zurych

 

M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Polonia Bytom 5 0 1 16 6 10
2. Werder Brema 3 2 1 12 7 8
3. Elfsborg Boras 1 1 4 10 16 3
4. Grasshoppers Zurych 1 1 3 3 8 1

Kadra Polonii w tych rozgrywkach: Szymkowiak, Bajger, Orzechowski, Winkler, Brodacki, Janik, Grzegorczyk, Marcinkowski, Banaś, Musiał, Jóźwiak, Liberda, Radecki, Muś.

Polonia zajęła pierwsze miejsce w grupie III, jednak dalszych rozgrywek nie przeprowadzono. Zwyciężcy poszczególnych grup otrzymali premię w wysokości 10 tyś. franków szwajcarskich.

ROK 1970
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Polonia Bytom (Radecki, Orzechowski) 2:2(1:1) Horsens FS
Polonia Bytom
(Janik)
1:0(0:0)

Wacker Innsbruck

Rot-Weiss Essen 1:1(0:0) Polonia Bytom (Winkler)
Polonia Bytom
(Musiał, Radecki, Czarnota)
3:2(2:1) Rot-Weiss Essen
Horsens FS 1:1(0:1) Polonia Bytom (Radecki)
Wacker Innsbruck 2:3(1:2) Polonia Bytom (Janik, Orzechowski, Musiał)

 

M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Polonia Bytom 3 3 0 11 8 9
2. Wacker Innsbruck 3 1 2 14 6 7
3. Rot-Weiss Essen 2 1 3 16 12 5
4. Horsen FS 0 3 3 3 18 3

 

Kadra Polonii w tych rozgrywkach: Brol, Bajger, Brodecki, Winkler, Anczok, Orzechowski, Grzegorczyk, Janik, Gdawiec, Radecki, Chojnacki, Czarnota, Musiał, Iwanicki.

Polonia zajęła pierwsze miejsce w grupie VIII – zwycięskie drużyny z każdej grupy otrzymały 10 tysięcy franków szwajcarskich.

ROK 1973
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Östers IF Växjö 3:2(3:0) Polonia Bytom(Chojnacki, Strzelczyk)
B 1901 0:2(0:0)

Polonia Bytom (Radecki, Strzelczyk)

Polonia Bytom
(Strzelczyk)
1:2(1:2) Östers IF Växjö
Polonia Bytom
(Brysiak, Radecki, Strzelczyk, Winkler)
4:1(3:0) Austria Salzburg
Austria Salzburg 7:1(5:0) Polonia Bytom (Kurzok)
Polonia Bytom
(Chojnacki x2, Strzelczyk, Radecki,
Rochnia, Gdawiec)
6:2(2:1) B 1901

 

M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Östers IF Växjö 5 1 0 16 4 11
2. Austria Salzburg 3 1 2 16 11 7
3. Polonia Bytom 3 0 3 16 15 6
4. B 1901 0 0 6 5 23 0

Kadra Polonii w tych rozgrywkach: Konieczny, Skromny (junior), Kuchta, Orzechowski, Winkler, Frenkiel, Rochnia, Gdawiec, Brysiak, Grociak, Janik, Strzelczyk, Radecki, Chojnacki, Lewandowski, Szarama, Kurzok, Górski.

ROK 1975
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
AIK Sztokholm 0:2(0:1) Polonia Bytom (Radecki, Brysiak)
Polonia Bytom (Grociak) 1:2(1:1)

Zbrojovka Brno

Tennis Borussia Berlin

1:1
(0:0)

Polonia Bytom (Brysiak)
Zbrojovka Brno 2:2
(1:1)
Polonia Bytom (Szarama, Grociak)
Polonia Bytom
(Radecki x2, Janik, Szula, sam.
5:1
(2:1)
AIK Sztokholm
Polonia Bytom
 (Kuchta, Szarama, Gróski)
3:0
(2:0)
Tennis Borussia Berlin

 

M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Zbrojovka Brno 5 0 1 15 6 10
2. Polonia Bytom 3 1 2 13 6 7
3. Tennis Borussia Berlin 2 1 3 8 16 5
4. AIK Sztokholm 1 0 5 7 15 2

1980a60_d

ROK 1980
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Polonia Bytom (Kopicera)  1:0(1:0) Plastika Nitra
Polonia Bytom 0:1(0:0)

Esbjerg fB

Polonia Bytom (Gruszka) 

1:1
(0:0)

LASK Linz
Plastika Nitra 4:0
(2:0)
Polonia Bytom
Esbjerg fB 1:2
(0:1)
Polonia Bytom (Perlak, Krupa)
LASK Linz 2:0
(2:0)
Polonia Bytom

 

M

Nazwa

Z R P G+ G- P
1. Plastika Nitra 4 0 2 9 3 8
2. LASK Linz 2 2 2 7 9 6
3. Esbjerg fB 2 1 3 8 7 5
4. Polonia Bytom 2 1 3 4 9 5

Wszystkie filmy

bydziehaja.pl

Miejsce na twoją reklamę